Swing-dixieland orchestra Ragtime Jazz Band Bratislava

Prvé pokusy dať do kopy nejakú jazzovú kapelu robil Ivan Malinovský niekedy v roku 1963. Nahovoril brata Emila Malinovského, aby prestal brnkať na klavír a naučil sa na trumpetu. Emil si zohnal kornet a za 6 mesiacov hral. Ja som hral klarinet, Dušan Liďák z bystrickej dychovky hral trombón, Ivan Malinovský klavír, Ivanov švagor – Štecko hral banjo a Janko Blecha bicie.

Cvičilo sa najprv v Z.Bystrici, potom sme si našli priestory v Pionierskom paláci. Tam sa do kapely dostal Miro Berlin, ktorý vymenil Dušana Liďáka a napriek tomu, že pôvodne hral piano, začal robiť trombón. Ako všetko, čo robil Miro, aj to zvládol v rekordnom čase a vďaka svojmu fílingu a absolútnemu sluchu, skvele. Krátku chvíľu tam s nami hral Fedor Frešo. Postupne sa zostava ustálila takto

Ivan Malinovský klavír
Ján Jankeje basa
Emil Weiss banjo
Fico Hudec Bicie
Emil Malinovský kornet
Jozef Blecha Klarinet
Elemér Berlin Trombón

Prešli sme do cvičebných priestorov PKO. Bolo to aj preto, že sme hrávali aj čaje o piatej v PKO .

Hralo sa všetko možné. Zábavy, dedinské muziky, silvestre. Jednu dobu sme hrávali aj Astorke na Suchom Mýte. V roku 1967 sme sa zúčastnili jazzového festivalu v Českých Budějoviciach.

V tejo zostave sme hrali až do 1968 roku.

V 1968 som odišiel z kapely. Okrem mňa odišli Jano Jankeje, Emil Weiss a skončil aj Emil Malinovský. Viem, že vtedy soprán hral Johny Turi Nagy, ktorý neskôr tiež emigroval. Postupne išla kapela do útlmu.

Ivan Malinovský stále sníval o revivale kapely. Podarilo sa to až v 1995 roku, kedy pomohla Jana Kociánová a my sme začali trocha cvičiť, aby sme v januári 1995 v PKO spravili prvý koncertík s tancovačkou. Je to aj na YouTube. Tam sme hrali v zostave

Ivan Malinovský piano
Fico Hudec bicie
Ján Jankeje basa
Julo Ebers banjo
Rasťo Vacho gitara
Miro Berlin Trumpeta
Andrej „Buco“ Šebo trombón
Jozef Blecha klarinet
Johny Turi Nagy soprán
a Jana Kociánová

V tom čase bolo hodne veľa hrania, boli firemné akcie, súkromné večierky a pod. Bicie Fica Hudeca nahradil výborný bubeník Csaba Csendes. Po čase sme robili doprovod Petrovi Lipovi aj Janke Kociánovej a zostava sa vyvŕbila takto

Ivan Malinovský piano
Piťo Popluhár bicie
Dido Lieskovský basa
Julo Ebers banjo
Rasťo Vacho gitara
Miro Berlin Trumpeta
Andrej „Buco“ Šebo trombón
Jozef Blecha klarinet

Niekoľkokrát sa zmenil trombón, zomreli Dido a Piťo, Ivan aj Miro a tak, veď to už ďalej poznáte.

Partiu dal znova do kopy Stano Herko so svojou basou. Prišli noví ľudia, prišiel Fero Hergott s klavírom a fúkacou harmonikou, zostal nám aj trombón v osobe Miša Jaška, ktorého do kapely dotiahol ešte Ivan Malinovský, vrátil sa do zostavy Jano Blecha s bicími, Julo Ebers a jeho banjo. Trumpeta robila problémy, vyriešilo sa to príchodom vynikajúceho bratislavského trubkára Michala Ďurdinu, žiaľ iba do jeho smrti. Potom sa ku nám pridal Milan Belan so svojim kornetom. Keď zomrel Stano, prišiel do kapely výborný kontrabasista Jozef Brisuda. A sme komplet:

Fero Hergott, piano, ústna harmonika
Jano Blecha, bicie
Jozef Brisuda, kontrabas
Julo Ebers, banjo
Milan Belan, trubka
Michal Jaško, trombón
Jozef Blecha, klarinet

Nemožno nespomenúť ani príjemné hrania, keď sa ku nám pridali, aj keď len na chvíľu, Igor Čelko, či Dušan Húščava alebo Lajo Horský.

MDKO Suché Mýto 1967
1967
S Jankou Kociánovou
2012